Umowa najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania

Pobierz sprawdzony wzór dokumentu

199 zł 119 zł

heading icon

Co zyskasz pobierając bezpieczny wzór umowy najmu?

Pomoc adwokata

Specjaliści dzielą się sposobami, które uchroniły ich przed problemami.

Czas i pieniądze

Oszczędzasz kilkaset złotych i zyskujesz cenny czas.

Przejrzystość i profesjonalizm

Umowa jest nie tylko profesjonalna, ale też atrakcyjna graficznie.

Bezpieczeństwo i spokój

Skuteczna umowa najmu gwarantuje bezpieczny najem i spokój na lata.

quote

Adwokackie doświadczenie z sal sądowych oraz dziesiątki rozmów z właścicielami nieruchomości, zarządcami i inwestorami pozwoliły stworzyć skuteczny, profesjonalny i przejrzysty wzór umowy najmu, który pomoże każdemu wynajmującemu uniknąć najczęstszych problemów z najemcami.

Rafał Przybyszewski

Adwokat, autor umowy

heading icon

Jaka powinna być najlepsza umowa najmu mieszkania?

Umowa najmu jest jednym z najważniejszych dokumentów, które regulują relacje między wynajmującym a najemcą. Aby była bezpieczna, legalna i zgodna z prawem, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Profesjonalna umowa najmu powinna być dokładnie przemyślana i starannie sporządzona.

Przejrzyste zapisy

Umowę cechuje zrozumiały język, bez zbędnych, skomplikowanych klauzul. Wzór umowy najmu jest przygotowany w sposób prosty i przejrzysty. Dzięki prostym zapisom umowa będzie pomocna dla obu stron kontraktu w trakcie jej wykonywania.

Profesjonalny dokument

Zespół kancelarii adwokackiej przygotował dokument na bazie wieloletniego doświadczenia. Dzięki analizie dziesiątek umów, zarówno tych profesjonalnych jak i tych najprostszych, uzupełniliśmy zapisy o najważniejsze i skuteczne rozwiązania.

Zabezpieczenie dla stron

Unikaj błędów. Proponowany wzór umowy najmu zabezpiecza właściciela nieruchomości przed najczęstszymi problemami, ogranicza jego ryzyko. Interes obu stron umowy został sprawiedliwie wyważony. Prawa i obowiązki stron umowy jasno wynikają ze wzoru.

Szybkie rozwiązanie

Przygotowanie dokumentu od początku może zająć kilka tygodni, natomiast pobierając gotowy wzór możesz działać natychmiast. Zyskuje czas, ale i pieniądze, bo gotowy wzór pomimo, że jest przygotowany przez doświadczonego adwokata, to jest kilkukrotnie tańszy.

Konsultacja w sprawie Twojej umowy najmu
heading icon

Najprostsza umowa najmu mieszkania

Umowa najmu wcale nie musi być skomplikowana, aby była skuteczna i bezpieczna. Kluczowe jest, aby zawierała podstawowe elementy takie jak dane stron, opis nieruchomości, okres najmu, wysokość czynszu, obowiązki stron, informacje dotyczące kaucji oraz warunki wypowiedzenia umowy. Dzięki tym elementom umowa będzie profesjonalna, legalna i zgodna z prawem, zapewniając bezpieczeństwo obu stronom. Dobrze sporządzona umowa najmu to podstawa udanej współpracy między wynajmującym a najemcą, pozwalająca na uniknięcie wielu potencjalnych konfliktów.

Umowa powinna zawierać pełne dane osobowe wynajmującego i najemcy, w tym imiona, nazwiska, adresy zamieszkania oraz numery PESEL lub NIP w przypadku osób prawnych. Jest to kluczowe dla późniejszej identyfikacji stron oraz ich ewentualnych zobowiązań.

 

Dokładny opis wynajmowanej nieruchomości jest niezbędny. Powinien obejmować adres, powierzchnię, liczbę pomieszczeń, stan techniczny oraz wyposażenie. Warto także załączyć dokumentację fotograficzną, która pozwoli uniknąć sporów dotyczących stanu nieruchomości w momencie zakończenia najmu.

 

Profesjonalna umowa najmu powinna precyzować okres, na jaki zostaje zawarta – czy jest to najem na czas określony, czy nieokreślony. W przypadku najmu na czas określony warto ustalić ewentualne możliwości przedłużenia umowy oraz warunki jej wypowiedzenia.

Umowa powinna jasno określać wysokość czynszu, termin oraz sposób jego płatności. Warto również uwzględnić informacje na temat ewentualnych podwyżek czynszu oraz ich częstotliwości.

Umowa powinna precyzować wysokość kaucji zabezpieczającej oraz warunki jej zwrotu po zakończeniu najmu. Kaucja powinna być przechowywana na oddzielnym koncie i zwrócona najemcy po potrąceniu ewentualnych kosztów napraw.

Bezpieczna umowa najmu powinna szczegółowo określać obowiązki wynajmującego, takie jak utrzymanie nieruchomości w stanie zdatnym do użytku, przeprowadzanie niezbędnych napraw oraz zapewnienie najemcy spokojnego korzystania z nieruchomości.

Podobnie, obowiązki najemcy powinny być jasno określone. Dotyczą one m.in. terminowego płacenia czynszu, dbania o nieruchomość, nieprzeprowadzania zmian w nieruchomości bez zgody wynajmującego oraz informowania o wszelkich usterkach i awariach.

 

Zgodna z prawem umowa najmu musi zawierać zapisy dotyczące warunków wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron. Powinny one być zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego i określać terminy oraz procedurę wypowiedzenia.

Umowa najmu mieszkania

Pobierz sprawdzony wzór dokumentu

199 zł 119 zł

 
  • przejrzysty wzór do druku
  • proste i zrozumiałe zapisy
  • skuteczne zabezpieczenie interesów 
  • sprawdzone sposoby zabezpieczenia
  • zapisy zgodne z prawem

Czy najemca może podnająć mieszkanie?

Właściciel mieszkania musi wyrazić zgodę na podnajem, czyli sytuację, gdy najemca wynajmuje lokal lub tylko jeden pokój innej osobie. W niemal każdej umowie znajduje się zapis, zgodnie z którym podnajem nie jest możliwy bez zgody wynajmującego – właściciela mieszkania. Istotne jest, że w przypadku, gdy podnajmiesz lokal bez zgody, właściciel mieszkania będzie mógł wypowiedzieć umowę najmu.

Czy najemca może zameldować kogoś?

Najemca ma prawo zameldowania w wynajmowanym lokalu. Meldunku może dokonać każdy, kto posiada tytuł prawny do lokalu, a tytułem prawnym jest nie tylko prawo własności, ale również umowa najmu mieszkania. Oznacza to, że najemca może samodzielnie zgłosić się do właściwego urzędu miasta (urzędu gminy) i dokonać zameldowania siebie lub innym osób.

Czy najemca może wymienić zamki?

Najemca mieszkania staje się jego posiadaczem, a zatem może władać nim faktycznie jak właściciel. Oznacza to, że najemca może wymienić zamki w mieszkaniu, jednak po zakończeniu umowy najmu powinien zwrócić klucze właścicielowi.

Czy można wypowiedzieć umowę natychmiast?

Umowy najmu nie można od tak wypowiedzieć w trybie natychmiastowym bez podania przyczyny. Przepisy określiły dokładnie konkretne przypadki, kiedy wynajmujący lub najemca może z dnia na dzień rozwiązać łączący strony stosunek umowny. Odrębnie sytuacja wygląda w przypadku lokali handlowych, usługowych, magazynowych, a inaczej w przypadku mieszkań.

Używanie lokalu w sposób sprzeczny z umową lub jego przeznaczeniem oraz zaniedbywanie mieszkania przez najemcę w taki sposób, że lokal zostaje narażony na utratę lub uszkodzenie – to dwie główne przyczyny, kiedy wynajmujący lokal usługowy lub handlowy może bez zachowania terminów wypowiedzenia rozwiązać umowę najmu natychmiast. Zasada ta wynika z art. 667 § 2 kc, który jednak nie ma zastosowania do lokali mieszkalnych. Istotne jest, że przed rozwiązaniem umowy wynajmujący musi upomnieć najemcę, który narusza powyższe zasady. Jeżeli najemca nie zareaguje i nadal będzie wykorzystywał lokal niezgodnie z umową lub narażał na utratę lub uszkodzenie, to wówczas właściciel lokalu może złożyć mu oświadczenie o natychmiastowym rozwiązaniu umowy.

W praktyce właściciel lokalu mieszkalnego nie może wypowiedzieć umowy najmu natychmiast, a więc rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Właściciel może wypowiedzieć umowę na miesiąc naprzód, ze skutkiem na koniec miesiąca, gdy najemca:

  • używa lokal sprzecznie z umową, niezgodnie z przeznaczeniem;
  • doprowadza do powstania szkód, niszczy lokal lub urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania;
  • rażąco i uporczywie narusza porządek domowy powodując, że korzystanie z sąsiednich lokali jest uciążliwe;
  • zwleka z zapłatą czynszu lub opłat za cztery miesiące, po wcześniejszym upomnieniu na piśmie i zagrożeniu wypowiedzeniem;
  • wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub część lokalu bez pisemnej zgody właściciela;
  • używa lokal w budynku, który wymaga rozbiórki lub remontu.

Czy wynajmujący może odciąć prąd?

Wyłączanie prądu lub ogrzewania, odcinanie dostępu do wody, wyjmowanie okien, zamykanie pomieszczeń na kłódkę czy nawet zamurowywanie wejścia – wszelkie stosowanie przemocy przez właścicieli mieszkań, w celu wymuszenia ich opuszczenia przez lokatorów jest przestępstwem. Podobnie, jak w przypadku wymiany zamków, odcięcie prądu lub innych mediów będzie uporczywym, w istotny sposób utrudnianiem innej osobie korzystania z lokalu. Przepisy karne przewidują, że właściciel mieszkania może za takie działanie nawet trafić do więzienia – przestępstwo z art. 191 §  1a Kodeksu karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Czy wynajmujący może wymienić zamki?

Wynajmujący, pomimo, że jest właścicielem mieszkania, to nie może wymienić zamków w wynajmowanym mieszkaniu. Najemców w tym zakresie chronią nie tylko przepisy cywilne ustawy o ochronie praw lokatorów, ale również przepisy karne. Właściciel mieszkania, który wymienił zamki w trakcie trwania umowy najmu może zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 191 §  1a Kodeksu karnego. Przepisy są dość restrykcyjne, bo przewidują karę pozbawienia wolności do 3 lat dla osób, które stosują przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Czy wynajmujący może podwyższyć czynsz?

Podwyżka czynszu za wynajmowane mieszkanie nie może nastąpić z dnia na dzień, jedynie według uznania właściciela. Szczegółowe zasady regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Podwyżka może nastąpić jedynie wskutek wypowiedzenia wysokości czynszu lub innych opłat i to z zachowaniem minimum trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia. Wypowiedzenie takie musi zostać sporządzone na piśmie.

Co do zasady, podwyższenie wysokości czynszu lub opłat w skali roku nie powinno przekraczać powyżej równowartości kwoty 3% wartości lokalu. Podwyższenie czynszu o wyższą kwotę może nastąpić tylko wówczas, gdy właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów utrzymania lokalu, zwrot kapitału i tzw. godziwy zysk. Szczegółowe zasady określania wysokości podwyżki umowy najmu mieszkania określa przepis art. 8a ustawy o ochronie praw lokatorów.

W tym przypadku również przepisy polskiego prawa traktują ulgowo najemców, którzy w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu lub innych opłat mogą odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, z upływem minimum trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Najemcy mogą również zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, czy podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości.

Powyższe zasady nie dotyczą umowy najmu okazjonalnego, gdzie właściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Czy wynajmujący może wejść do mieszkania?

Właściciel ma prawo wejścia do mieszkania jedynie w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody. Wówczas jednak może tego dokonać w obecności funkcjonariusza Policji, straży miejskiej lub straży pożarnej. Gdy właściciel wejdzie do lokalu pod nieobecność najemcy, powinien zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim przedmioty. Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów wskazują, że w takim przypadku powinien być również sporządzony protokół.

Nie ulega wątpliwości, że wejście właściciela nieruchomości do wynajmowanego mieszkania bez przyczyny może być uznane za zakłócenie miru domowego. Jest to przestępstwo określone w kodeksie karnym jako wdarcie się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.