
Problemy prawne w rodzinie
Rozwód i separacja
Spory między małżonkami o bieżące sprawy, niezgodność charakterów, rozbieżność co do życiowych planów i światopoglądu, zdrady czy przypadki przemocy w rodzinie – to najczęstsze przyczyny separacji, a później rozstania małżonków. Decyzja o złożeniu pozwu o rozwód do sądu należy do jednych z najtrudniejszych.
Pomoc adwokata rozwodowego polega na przedstawieniu poszczególnych etapów sprawy rozwodowej oraz opracowaniu strategii procesowej, w szczególności dotyczącej winy małżonków, alimentów na ich rzecz, władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi. Adwokat Rafał Przybyszewski posiada doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych spraw rozwodowych przed sądem, prowadzeniu negocjacji i zawieraniu ugód pomiędzy małżonkami. W wielu przypadkach profesjonalne wsparcie okazuje się być niezbędne już na etapie przygotowania dokumentów i pism do sądu, zebrania materiału dowodowego oraz dopełnienia wszelkich wymogów formalnych wynikających z przepisów.
- przygotowanie pozwu o rozwód
- wsparcie w mediacji i negocjacjach
- rozwód bez orzekania o winie
- rozwód z orzekaniem o winie
- zawarcie ugody sądowej
Podział majątku
Sąd rozwiązał małżeństwo, pozostał dorobek życia, który nadal wchodzi do wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Rolą sądu jest ustalenie składu majątku oraz zaproponowanie podziału wszelkich przedmiotów majątkowych, które małżonkowie nabyli w czasie trwania małżeństwa. W obliczu sporów i rozbieżności byłym małżonkom nie pozostaje nic innego, jak złożenie wniosku do sądu. Wówczas ich majątek wspólny może zostać podzielony na dwie równe części, sąd może również ustalić nierówne udziały małżonków. Wyliczenie długów, wydatków oraz nakładów przepływających między majątkami osobistymi a majątkiem wspólnym oraz określenie wysokości dopłat należą do skomplikowanych procesów, w których niezbędne jest wsparcie adwokata. W ofercie kancelarii adwokata Rafała Przybyszewskiego jest reprezentacja w procesach sądowych o podział majątku, ale również wsparcie w przypadku pozasądowego zawarcia umowy między małżonkami.
- ustalenie składu majątku
- rozliczenie nakładów, kosztów i długu
- wyliczenie dopłat dla były małżonków
- doradztwo przy notarialnym podziale majątku
Alimenty
Pieniądze wypłacane do rąk jednego z rodziców na zaspokojenie potrzeb dziecka są potocznie nazywane alimentami. Jednak obowiązek alimentacyjny nie obciąża jedynie rozwiedzionych rodziców. Prawo do alimentów – w świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – przysługuje również najbliższym członkom rodziny, gdy znajdą się w niedostatku, to jest rodzicom, dziadkom, wnukom czy rodzeństwu.
W każdej sprawie należy indywidualnie oszacować wartość usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów oraz możliwości zarobkowe i majątkowe osoby, na której ciąży obowiązek ich płacenia. Adwokat Rafał Przybyszewski oferuje pełną pomoc w sprawach o przyznanie świadczeń alimentacyjnych, zainicjuje postępowanie o podwyższenie lub obniżenie wysokości alimentów. Dzięki wsparciu doświadczonego adwokata klient może liczyć na pomoc w negocjacjach, zabezpieczeniu wypłaty alimentów i ich egzekucji.
- prowadzenie spraw o alimenty na dziecko
- określenie wysokości obowiązku alimentacyjnego
- zabezpieczenie potrzeb na czas trwania procesu
- dochodzenie alimentów dla byłego małżonka
- dochodzenie alimentów dla rodziców, dziadków
Kontakty i władza rodzicielska
Ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej
Opracowanie wniosku o kontakty z dzieckiem
Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas procesu
Pomoc w przygotowaniu porozumienia rodzicielskiego
Ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej

Prawo od A do Z

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez – skutki
Decyzja o rozstaniu i rozwiązaniu małżeństwa należy z całą pewnością do jednych z najtrudniejszych w życiu. W chwili przygotowania pozwu powstaje również druga skomplikowana kwestia