Przełom w sprawach frankowiczów. Ważne orzeczenie

Pozywać bank czy zaczekać na propozycję ugody? To pytanie, które powtarza sobie coraz więcej frankowiczów. Rozterki są tym bardziej zasadne w obliczu zapowiedzi przełomowych orzeczeń Sądu Najwyższego. Sędziowie chcą przyspieszyć rozstrzyganie spraw frankowych. Czy są szanse na ugodowe zakończenie sprawy?

Rekordowa ilość pozwów frankowych w 2020 roku nie tylko zablokowała sądy okręgowe, ale wymusiła rozstrzygnięcie najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Po przełomowym wyroku TUSE w sprawie Państwa Dziubaków ponad 90% wyroków w polskich sądach zapadało na korzyść frankowiczów. W grze toczy się walka o miliony złotych, bo kredyty frankowe były wybierane nie przez setki, a nawet tysiące Polaków do 2009 roku.

Analiza umowy walutowej

Ważne orzeczenie w sprawie rozliczeń

16 lutego uchwała Sądu Najwyższego

Sądy Najwyższy w połowie lutego odpowie na pytania skierowane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Rozstrzygnięta ma zostać kwestia, która z teorii – teoria salda czy teoria dwóch kondykcji – powinna być preferowana przez sądy. Rzecz w tym, czy w przypadku uznania umowy kredytu za nieważną, kredytobiorca może domagać się od banku zwrotu wpłaconych rat, w sytuacji gdy nie spłacił jeszcze całego kapitału kredytu? Zakończony zostanie spór o to, jak mają wyglądać rozliczenia między bankami a frankowiczami po stwierdzeniu nieważności umowy.

Przełomowa uchwała dla frankowiczów

Sąd Najwyższy odpowie na sześć ważnych pytań

Co sąd, tam inna praktyka. Sprawy frankowe do tej pory w wielu sądach były wciąż nowością, dlatego w orzecznictwie nie brakowało różnic, sprzecznych teorii i konkurujących poglądów. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego dostrzegła te problemy. Już 25 marca 2021 roku Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie sześciu kwestii związanych z kredytami frankowymi, by ujednolicić orzecznictwo polskich sądów.

Prawnicy specjalizujący się w sprawach frankowych zapowiadają, że orzeczenie może być przełomowe dla frankowiczów, bo uprości wiele spornych zagadnień, które dotąd były solą w oku sędziów. Gdy Sąd Najwyższy wskaże prawidłową drogę interpretacyjną w przypadku niedozwolonych zapisów określających kurs waluty w umowach, pozwów frankowych może znacznie przybyć.

Bank pozwał Państwa Dziubaków

To nie jedyne doniesienia, które poruszyły frankowiczów. Media obiegły informacje o pozwie banku Raiffeisen przeciwko Państwu Dziubak o zapłatę niemal 800.000 złotych. Bank nie dochodzi jednak wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale równowartości kapitału i kosztów obsługi kredytu.

Ugody w sprawach frankowych

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, zaapelował do banków, aby proponowały klientom atrakcyjne ugody i tym samym stosunkowo szybkie zakończenie problemów z kredytami frankowymi. Założenie było może szlachetne, jednak… mało realne. Ugody miałyby polegać na potraktowaniu kredytu frankowego tak, jakby od samego początku był to kredyt złotowy. Jednak wrogiem takiego przewalutowania kredytów jest krótki czas oraz miliardowe sumy, jakie straciłyby banki. Jednocześnie coraz więcej frankowiczów jest świadomych tego, że wskutek procesu ich korzyści będą nieporównywalnie większe.

Klienci, którzy liczą na zawarcie ugody z bankiem muszą najpierw przygotować i złożyć reklamację. Bardzo istotne jest, aby wpierw poddać analizie konkretną umowę frankową i sprawdzić jakie korzyści może przynieść ewentualny proces frankowy, zarówno w przypadku unieważnienia umowy, jaki i jej odfrankowienia. Nasza kancelaria bezpłatnie przeanalizuje Twoją umowę kredytu frankowego oraz przygotuje odpowiednią reklamację, będącą zaproszeniem do negocjacji z bankiem. Oferujemy również kompleksowe wsparcie procesu zawierania ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego. Skontaktuj się z nami i zawalcz o swoje prawa.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285

Udostępnij: