Klauzule abuzywne to niedozwolone postanowienia umowne, które banki stosowały wobec kredytobiorców frankowych. Frankowicze bardzo często w ten sposób płacili wyższe raty niż powinni, a saldo zadłużenia zamiast maleć rosło.
Klauzule abuzywne dotyczą zazwyczaj zastosowania kursu kupna waluty przy wypłacie kredytu oraz kursu sprzedaży podczas spłaty kredytu. W ten sposób bank uzyskiwał dodatkowe wynagrodzenie oprócz oprocentowania czy prowizji.
Stosowanie klauzul przez banki uznane zostało przez sądy nieuczciwe i prowadzące do nieważności umów kredytów frankowych.
Bank Millennium jest jednym z banków, które udzieliły największej liczby kredytów powiązanych z walutą franka szwajcarskiego. Aktualnie Bank Millennium rozsyła do swoich klientów propozycje przewalutowania kredytu po preferencyjnym kursie (zwykle 1 CHF = 3,15-3,30 zł). Wielu kredytobiorcom daje to jednak do myślenia. Bo skoro Bank, sam z siebie, oferuje mi przewalutowanie kredytu frankowego po kursie znacznie odbiegającym od kursu średniego, to oznacza to, że z moją umową kredytu frankowego musi być coś nie tak. W przeciwnym wypadku Bank nie dążyłby do zawarcia porozumienia w tym przedmiocie.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na datę zawarcia umowy frankowej. Zdecydowana większość kredytów zawartych z Bankiem Millennium w okresie od 2004 do 2008 r. jest wadliwa. Wynika to z tego, że Bank Millennium stosował wówczas wzorce umowne, które zawierały tzw. postanowienia niedozwolone. Jeśli nasza umowa została zawarta w ww. okresie to jest to wysoce prawdopodobne, że jest ona nieważna.
Z statystyk wynika, że Bank Millennium przegrywa obecnie większość spraw, które są prowadzone z jego udziałem. Według doniesień medialnych współczynnik przegranych spraw wynosi ok 92 % (przy 4 % spraw wygranych). To dobre informacje dla klientów Banku Millenium, którzy zdecydowali się pozwać ten bank.
Decydując się na pozwanie Banku Millennium powinniśmy to robić z bardzo dużą rozwagą. Przed podjęciem decyzji powinniśmy oszacować nie tylko korzyści jakie możemy odnieść, ale także ryzyko jakie wiąże się z procesem. Jeśli przystąpimy nieprzygotowani do procesu, nie przeanalizujemy uprzednio swojej umowy kredytu frankowego, a zwłaszcza jeśli nie ustalimy tego czy posiadamy status konsumenta, to może się okazać, że przegramy sprawę.
Odpowiednie przygotowanie do procesu oraz wyeliminowanie potencjalnych ryzyk będzie kluczem do sukcesu i uwolnienia się od kredytu frankowego.
Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.
+48 668 003 285