5 zł za CHF! Trudna sytuacja frankowiczów

frankowicze Bydgoszcz

Pogarsza się sytuacja frankowiczów. Kurs franka szwajcarskiego wzrasta, a to za sprawą szalejącej inflacji, która dotknęła niemal wszystkie kraje Europy. Złe wieści płyną ze Szwajcarii, gdzie zdecydowano o wzroście stóp procentowych i wskaźnika SARON, który ma bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytów frankowych.

Wzrost wskaźnika SARON

0,34% – do tej pory niemal tyle wzrósł wskaźnik SARON po decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego. Póki co wzrost jest nieznaczny, jednak analitycy wieszczą kolejne skoki. W Szwajcarii, podobnie jak w Polsce, podnoszenie stóp procentowych ma być lekarstwem na rosnącą inflację.

Odwiedź także blog:

Kolejne podniesienie stóp procentowych

Wskaźniki w Szwajcarii rosną nie tak szybko jak w Polsce

Wskaźnik SARON zastąpił LIBOR, a więc jest wykorzystywany przez banki do obliczania wysokości odsetek od kredytów frankowych. 22 września 2022 roku Narodowy Bank Szwajcarii kolejny raz ma ogłosić podwyżkę stóp procentowych. W Polsce może to skutkować tym, że kurs franka szwajcarskiego przekroczy 5 zł.

Jak wygląda przesłuchanie podejrzanego?

Krok 3. Przebieg przesłuchania

Część specjalistów optymistycznie patrzy na kolejne miesiące. Inflacja w Szwajcarii nie jest tak wysoka jak w Polsce, wynosi jedynie ok. 3,4% rok do roku. Oznacza to, że wzrost stóp procentowych nie będzie tak drastyczny jak w Polsce. Jeśli nawet Szwajcarski bank zdecyduje się na podwyżkę, to jednak nie będzie ona wysoka.

Sytuacja frankowiczów jest trudna. Wciąż wiele polskich rodzin, które borykają się ze spłatą kredytu frankowego, zmuszone są do zaciskania pasa i szukania oszczędności, aby środków wystarczyło na wzrastające raty kredytu. Tym bardziej nie jest zaskoczeniem, że tak wielu frankowiczów decyduje się na wytoczenie powództwa przeciwko bankowi. Ponad 90% spraw frankowych kończy się unieważnieniem umów frankowych.

Sposoby na wysokie raty

Unieważnienie umowy kredytowej najbardziej korzystne

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu z pozwem o ustalenie nieważności umowy kredytu. Nieważność umowy oznacza, że strony zwracają sobie to, co wzajemnie świadczyły. W praktyce kredytobiorcy zwracają na rzecz Banku kwotę kredytu, a Bank zwraca na ich rzecz wszystkie spełnione świadczenia (np. zapłacone raty kapitałowo-odsetkowe, prowizje, czy też ubezpieczenia). Najczęściej po unieważnieniu umowy okazuje się, że kredyt jest już spłacony i Frankowicz nie musi już nic oddawać na rzecz Banku.

Ugoda i odfrankowienie kredytu

Mało korzystne oferty ugodowe banków

Część kredytobiorców decyduje się na rozmowy ugodowe z bankiem. Ugody proponowane przez banki skutkują przewalutowaniem kredytu na złotówki przy jednoczesnym przejściu na oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR. Takie rozwiązanie ma jednak dwie zasadnicze wady. Po pierwsze nie wszystkie Banki są skore do zawierania ugód, a po drugie problematyczny może się okazać wskaźnik WIBOR. Wskaźnik ten odpowiada bowiem za wysokość odsetek, jakie kredytobiorcy zapłacą, od udzielonego im kredytu, a obecnie jest on najwyższy od kilku lat i wynosi ok. 7%.

 

Kredyt frankowy można jeszcze przewalutować na PLN. Aktualnie to rozwiązanie to jest najmniej korzystne, gdyż odbywa się po aktualnym kursie wymiany walut. Tym samym nie mamy możliwości skorzystania np. z bardziej preferencyjnego kursu, jaki ma zastosowanie, chociażby w przypadku ugody z Bankiem. Również w tym przypadku zmianie ulega podstawa do obliczania odsetek, gdyż są one wyliczane w oparciu o wskaźnik WIBOR. 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285

Udostępnij: