Przewalutowanie kredytu? Komentarz

Kredyty Frankowe Franki Bydgoszcz Toruń

Przewalutowanie po średnim kursie NBP to rozwiązanie mniej korzystne dla kredytobiorców. Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach, ich umowy są unieważniane, co oznacza, że nie muszą spłacać rat ponad wartość udzielonego kredytu. Komentarz adwokata Rafała Przybyszewskiego ukazał się na łamach Gazety Pomorskiej.

Dziennikarze Gazety Pomorskiej nawiązali do sytuacji frankowiczów na Węgrzech.  W tym kraju kredytobiorcy również doświadczyli problemów z kredytami indeksowanymi lub denominowanymi do CHF. Rząd węgierski uchwalił jednak przepisy, na mocy których przewalutowano kredyty z franków szwajcarskich na forinty – po bieżącym kursie rynkowym. 

Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że ustawa węgierska nie jest niezgodna z prawem unijnym. Dziennikarze Gazety Pomorskiej wskazują, że przykład z Węgier mogą podchwycić polskie banki i proponować frankowiczom przewalutowanie kredytu po obecnym kursie NBP.

Przeczytaj artykuł:

Przewalutowanie zamiast unieważnienia?

Komentarz dla Gazety Pomorskiej

– Przewodniczący KNF zaproponował salomonowe rozwiązanie, jednak nie spotkało się ono z zainteresowaniem banków – komentuje Rafał Przybyszewski, bydgoski adwokat, który m.in. prowadzi sprawy posiadaczy kredytów walutowych.

– Porozumienie oznaczało, według propozycji KNF, że klient rozliczałby się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt od początku był złotowym, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR, powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. Niestety, jedynie PKO BP przychylił się do tej propozycji i właśnie teraz proponuje podobne ugody klientom. Pozostałe banki ani myślą o porozumieniu, bo wciąż uznają, że oferowane klientom kredyty były legalne i byli oni informowani o ryzyku walutowym. Z kolei przewalutowanie po średnim kursie NBP, to rozwiązanie mniej korzystne dla kredytobiorców.

Ugoda czy proces?

Co bardziej się opłaca?

– W tej sytuacji coraz więcej takich osób woli zaryzykować proces sądowy i sprawdzić, czy ich umowa ma szansę na unieważnienie lub choćby na odfrankowienie, niż spłacać kredyt i czekać na ewentualną propozycję ugody. Nie wiadomo, czy warto czekać, tym bardziej że kurs CHF szybuje w górę. Banki grają na czas, nie są skore do podpisywania ugód. Przybywa prawomocnych orzeczeń w sądach, a z każdym kolejnym rosną szanse kredytobiorców – uważa Przybyszewski.

Od 4 października frankowicze mogą zawrzeć ugodę z PKO Bank Polski S.A. Ugoda oparta jest na propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Kredyt frankowy po zawarciu ugody będzie przekształcony na złotowy, rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych. Nie zmieni się okres kredytowania, forma spłaty oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe.

Ugody PKO BP

Czy rozwiązanie jest korzystne dla frankowiczów?

Bank PKO BP przekonuje, że zaproponowany model ugód pozwala klientom wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla wielu klientów propozycja ugody, która zakłada przewalutowanie kredytu jawi się jako korzystna szansa na pozbycie się CHF.

Istotne jest jednak, aby przed podjęciem decyzji przeanalizować dokładnie sytuację kredytową, najlepiej wspólnie z doświadczonym prawnikiem w sprawach frankowych. Warto zauważyć, że w przypadku wielu klientów bardziej korzystnym rozwiązaniem od przewalutowania kredytu jest walka w sądzie o unieważnienie umowy.

Umów się na konsultację w sprawie Twojej umowy frankowej

Mamy doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy i Toruniu. Oferujemy pomoc w analizie umowy frankowej, złożeniu pozwu do sądu i prowadzeniu sprawy frankowiczom z województwa kujawsko – pomorskiego. Nasza pomoc prawna skierowana jest również do frankowiczów z Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. W celu weryfikacji umowy frankowej umawiamy się na spotkania stacjonarne w Kancelarii Frankowej w Bydgoszczy, ale również organizujemy telekonferencje on-line dla klientów z innych miast i miejscowości. Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Gdańsk, Wrocław – prowadzimy procesy frankowe przed sądami największych polskich miast.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285