W lipcu ubiegłego roku ogłoszono upadłość Getin Noble Banku, co znacząco wpłynęło na sytuację jego klientów. Największe konsekwencje odczuli kredytobiorcy posiadający zadłużenie we frankach szwajcarskich. W przeciwieństwie do klientów innych banków, nie mogą oni liczyć na szybki zwrot niesłusznie pobranych od nich odsetek, nawet po tym, jak sąd unieważni ich umowę kredytową.
Korzystna dla kredytobiorców uchwała może oznaczać, że sądy nie będą już zawieszać postępowań, podejmą na nowo te sprawy, których akta odłożono na półkę. Sprawy o unieważnienie umowy kredytowej mogą toczyć się swoim torem niezależnie od postępowania upadłościowego prowadzonego przez syndyka Getin Noble Bank.
Kredytobiorcy, którzy spłacili swoje zobowiązania i otrzymali sądowe orzeczenie o unieważnieniu umowy, automatycznie stają się wierzycielami upadłego banku. Ich roszczenia będą rozpatrywane według ustawowej kolejności – należą bowiem do III i IV kategorii wierzytelności.
Jeszcze bardziej skomplikowaną sytuację mają osoby, które nadal spłacają kredyt w Getin Banku, mimo że suma dokonanych przez nich wpłat przekracza już pożyczony kapitał. W takich przypadkach sądy zazwyczaj unieważniają umowy kredytowe i zawieszają obowiązek dalszej spłaty zadłużenia.
Po ogłoszeniu upadłości Getin Banku, sytuacja frankowiczów stała się wyjątkowo niepewna, a reakcje sądów w tych sprawach okazują się zróżnicowane. Coraz bardziej realny wydaje się scenariusz, w którym zadłużenie wynikające z kredytów frankowych zostanie włączone do masy upadłościowej banku. Taki rozwój wydarzeń oznaczałby dla kredytobiorców wieloletnie oczekiwanie na rozstrzygnięcie ich spraw, a to mogłoby skutkować zawieszeniem postępowań sądowych.
W trudnej sytuacji znalazły się również osoby, które uregulowały swoje zobowiązania wobec banku i spodziewały się, że po unieważnieniu umowy będą mogły uwolnić zabezpieczenia w postaci hipoteki obciążającej ich nieruchomości. Dla tych kredytobiorców unieważnienie umowy miało być kluczowym krokiem do wykreślenia hipoteki, co pozwoliłoby na pełne wyjście z zadłużenia. Jednak obecna sytuacja zmusza ich do dalszej niepewności i oczekiwania na ostateczne rozstrzygnięcia prawne, co tylko wydłuża cały proces.
Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.
+48 668 003 285