Odwołany Sylwester przez obostrzenia – zwrot pieniędzy?

Sylwestrowe bale i imprezy miejskie odwołane, huczne świętowanie Nowego Roku na wyjeździe w górach czy nad morzem też nie wchodzi w grę.

Wśród ogłoszonych epidemicznych obostrzeń jest tzw. „godzina policyjna” w Sylwestra. Pomimo, że zakazy są dyskusyjne pod względem prawnym, to zapewne będą kontrolowane przez policję i sanepid. Co jeśli wpłaciliśmy już zaliczkę za udział w balu sylwestrowym lub zapłaciliśmy za nocleg w hotelu? Czy organizatorzy, hotelarze i restauratorzy zwrócą wpłacone pieniądze?

Sylwester 2020 – obostrzenia

Zakaz poruszania się od godz. 19:00 do 6:00 Nowego Roku

  • dozwolone jest przemieszczanie się w wyjątkowych przypadkach, to jest w celach zawodowych, nagłych związanych z niezbędnymi potrzebami życiowymi, stanem zdrowia;

Zamknięte hotele i restauracje

  • pobyt w hotelu w celach służbowych będzie również zakazany, otwarte będą jedynie hotele pracowniczego oraz specjalne dla medyków walczących z pandemią koronawirusa;

Zgromadzenia do 5 osób

  • zalecane jest spędzanie Sylwestra w gronie domowników, do własnego domu można zaprosić do 5 osób;

Sylwester bez fajerwerków

  • ograniczenie przemieszania się tylko do ważnych przyczyn oznacza, że w Sylwestra 2020 nie będzie możliwe wychodzenie przed dom w celu odpalenia fajerwerków, dozwolone jest jedynie korzystanie ze sztucznych ogni np. na tarasie czy balkonie, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia apelują o ograniczenie zgromadzeń;

Wątpliwości konstytucjonalistów

Co oznaczają?

Ogłoszone w mediach zakazy i nakazy sylwestrowe budzą wątpliwości wielu prawników, adwokatów, profesorów prawa ze względu na formę ich wprowadzenia. Konstytucjonaliści wskazują, że zakaz przemieszczania się, czyli „godzina policyjna”, w myśl polskiego porządku prawnego, może zostać ogłoszony tylko w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, a więc stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego. Skoro zatem rządzący planują wprowadzić ograniczenia na podstawie przepisów ustawy lub rozporządzenia, to rozwiązania te mogą być uznane za niezgodne z Konstytucją.

Złamanie obostrzeń

Jakie konsekwencje?

W teorii argumentacja o niezgodność z Konstytucją przewidywanych obostrzeń zasługuje na uznanie, w praktyce jednak policjanci pomimo wskazanych wątpliwości będą nakładać mandaty na osoby, które naruszą zakazy. Kilkusetzłotowy mandat karny nie jest jedyną sankcją. Jak miało to już miejsce w podobnych przypadkach, policjanci informują o naruszeniach Inspekcję Sanitarną, która ma możliwość nałożenia surowych kar administracyjnych. W tym przypadku Sanepid może nałożyć karę w wysokości od 5 tys. do nawet 30 tys. zł. W przypadku nałożenia kar, w obliczu tak dużych wątpliwości prawnych, z całą pewnością warto skorzystać z dostępnej drogi odwoławczej i pozostawić ostateczne rozstrzygnięcie sądowi. Sprawa zostanie skierowana do sądu w przypadku nieprzyjęcia mandatu, a od kary administracyjnej nałożonej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną służy w terminie 14 dni odwołanie do Wojewódzkiego Sanepidu.

Odwiedź także blog:

Odwołany Sylwester

Co ze zwrotem pieniędzy?

Wiele osób z dużym wyprzedzeniem rezerwowało hotele i wpłacało zaliczki za udział w balach sylwestrowych. Umowy zostały zawarte, czy można od nich odstąpić? Powstaje pytanie, czy klienci mają prawo zwrotu wpłaconych zaliczek i zadatków, jeżeli ze względu na obostrzenia odwołano imprezy sylwestrowe? Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco.

Przyczyną odwołania imprez sylwestrowych jest wprowadzenie powszechnych obostrzeń na terenie całego kraju, które zakazują hotelarzom i restauratorom organizacji różnego rodzaju imprez. To powoduje, że po żadnej ze stron umów – konsumenta, ani przedsiębiorcy – nie ma odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Zawarte umowy nie mogą zostać wykonane z przyczyn niezależnych, uznawanych za „siłę wyższą”, zatem hotelarze i restauratorzy będą zmuszeni do zwrotu wpłaconych już zaliczek i zadatków. W tym przypadku można powołać się na zasady ogólne prawa cywilnego, a w szczególności przepis art. 495 § 1 Kodeksu cywilnego.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285

Udostępnij: