Frankowicze górą! Komentarz dla Gazety Pomorskiej

Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach z bankami. Te zwracają im dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Komentarz adwokata Rafała Przybyszewskiego na ten temat ukazał się w Gazecie Pomorskiej.

Szacuje się, że kredyty frankowe mogą być obciążeniem dla ponad 4 mln Polaków. Pożyczki miały pomóc w spełnianiu marzeń o własnym „eM”, a stały się zmorą dla kredytobiorców. Przy wzroście kursu franka szwajcarskiego, rosło również zadłużenie w banku, dlatego frankowicze mają wrażenie, że choć wpłacają co miesiąc raty, to nie spłacają kredytu. Ich saldo zadłużenia jest wciąż wysokie.

Ważna uchwała Sądu Najwyższego

25 marca br. zbierze się Izba Cywilna Sądu Najwyższego w celu rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym spraw frankowych – pisze Gazeta Pomorska. Do tego czasu banki planują przedstawić własny kształt ugód. Bariera niepewności o rozstrzygniecie całkowicie zniknie. Wygląda na to, że po wyznaczeniu terminu przez naczelny organ władzy sądowniczej bankowcy uświadomili sobie, że w ich interesie jest opracowanie ugód, które będą satysfakcjonowały klientów.

W artykule Gazety Pomorskiej na ten temat ukazał się komentarz adwokata Rafała Przybyszewskiego:

Przeczytaj artykuł

Okazją do wywiadu było opublikowanie przez Sąd Najwyższy uchwały dotyczącej teorii dwóch kondykcji. Sędziowie bowiem uznali, że frankowicze odzyskają od banku wszystkie uiszczone raty, nawet jeżeli kredyt nie został spłacony w całości.  W konsekwencji zarówno bank jak i kredytobiorca są zobowiązani względem siebie do zwrotu wzajemnie uzyskanych świadczeń i uzyskują niezależne od siebie wierzytelności.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285