Przełomowa uchwała w sprawach frankowych. Sąd Najwyższy za teorią dwóch kondykcji

Wyrok TSUE Frankowicze

Frankowicze górą! Sąd Najwyższy wydał korzystną uchwałę dla kredytobiorców, która przekreśla argumenty forsowane przez banki. Rosną szanse frankowiczów na wygraną w sądach. Nie pozostaje już nic innego, jak złożenie pozwu i dochodzenie swoich praw przed Sądem. Poza żądaniem ustalenia nieważności umowy, kredytobiorcy mogą wnosić o zwrot wszystkich wpłaconych świadczeń, to jest rat, opłat związanych z kredytem.

Sąd Najwyższy uznał teorię dwóch kondykcji za prawidłową w procesach frankowiczów z bankami. Oznacza to, że sądy będą traktować każde roszczenie odrębnie – osobno żądanie kredytobiorcy i osobno ewentualne roszczenia banku.

Teoria dwóch kondykcji

Czego dotyczy?

 

W przypadku korzystnego wyroku dla frankowiczów ustalającego nieważność umowy, sąd może zasądzić zwrot wszystkich przekazanych do banku kwot, również wtedy, jeśli kredyt nie został w całości spłacony. Niezależnie rozpatrywane będzie roszczenie banku wobec kredytobiorcy o zwrot wypłaconego mu kredytu – tłumaczy adwokat Daniel Ostaszewski, lider Kancelarii ‘Ostaszewski – kredyty frankowe’ z Poznania.

Odwiedź także blog:

Dla frankowiczów zdecydowanie bardziej korzystna była teoria dwóch kondykcji od teorii salda, która polegała na potrąceniu wzajemnie przysługujących roszczeń przy orzeczeniu o nieważności umowy – . Sąd Najwyższy opublikował w dniu 16 lutego 2021 roku uchwałę w sprawie zapytania złożonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt III CZP 11/20.

Ważne orzeczenie Sądu Najwyższego

Co oznacza dla frankowiczów?

Orzeczenie z pewnością spowoduje, że frankowicze, którzy do tej pory obawiali się batalii sądowej, będą śmielej kierowali powództwa przeciwko bankom. Jednak to jeszcze nie koniec. Czekamy na kolejną uchwałę sędziów, oby również na korzyść frankowiczów – komentuje adwokat Rafał Przybyszewski, zajmujący się w sprawami frankowiczów w Bydgoszczy.

Sąd Najwyższy 25 marca 2021 roku rozstrzygnie kolejne najbardziej dyskusyjne kwestie, które do tej pory spędzały sen z powiek nie tylko adwokatów zajmujących się prawem bankowym, ale również sędziów. Sąd Najwyższy chce ujednolicić orzecznictwo i odpowiedzieć na sześć najczęściej pojawiających się wątpliwości w sprawach kredytów frankowych.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285

Udostępnij: