Od początku 2022 roku wskaźnik LIBOR, który przez lata służył jako podstawowy punkt odniesienia dla ustalania oprocentowania kredytów powiązanych z walutą CHF, przestał być publikowany. Jego miejsce zajął wskaźnik SARON. Zmiana ta dotyczy szczególnie kredytobiorców posiadających kredyty denominowane lub indeksowane do franka szwajcarskiego (CHF), w których LIBOR był wykorzystywany do wyliczania oprocentowania.
Zmiana wskaźnika LIBOR na SARON jest procesem wynikającym z prawa i nie wymaga zgody kredytobiorcy. Nie ma zatem potrzeby podpisywania przesyłanych przez banki, aneksów dotyczących zastąpienia wskaźnika LIBOR wskaźnikiem SARON.
Jeśli jednak klient chciałby zawrzeć aneks do umowy, należy zachować czujność wobec działań banków i dokładnie analizować przesłane dokumenty. W przypadku wątpliwości najlepiej skorzystać z porady prawnej, aby upewnić się, że nowe warunki umowy nie wprowadzają postanowień niekorzystnych dla kredytobiorcy.
SARON jest to wskaźnik referencyjny oparty na rzeczywistych transakcjach overnight na rynku szwajcarskim. Jest uznawany za bardziej stabilny i transparentny niż LIBOR, który opierał się na deklarowanych stawkach międzybankowych.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jasno określiła, że zmiana wskaźnika LIBOR na SARON nastąpi automatycznie, bez potrzeby podpisywania dodatkowych aneksów do umów kredytowych. Regulacje unijne, w tym Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011, tzw. Rozporządzenie BMR, przewidują mechanizm zastępowania wskaźników referencyjnych w sposób minimalizujący wpływ na wykonywane umowy kredytowe.
Niektóre banki wysyłają do kredytobiorców propozycje podpisania aneksów do umów kredytowych, w których zastępują LIBOR wskaźnikiem SARON. W ostatnich dniach szeroko zakrojoną akcję w tym zakresie podjął Bank PKO BP S. A.
Warto jednak podkreślić, że:
1) zgoda kredytobiorcy na zmianę wskaźnika nie jest konieczna – zmiana wskaźnika referencyjnego wynika z regulacji prawnych i jest obowiązkowa dla wszystkich uczestników rynku finansowego, kredytobiorca nie ma obowiązku podpisywania dodatkowego aneksu do umowy;
2) podpisanie aneksu może zawierać dodatkowe klauzule – w niektórych przypadkach banki mogą proponować zapisy, które zmieniają inne warunki umowy, np. dotyczące marży, okresu kredytowania czy innych kosztów. Postanowienie te mogą okazać się niekorzystne dla klienta.
Pomaganie drugiemu człowiekowi uważam za powołanie zawodu adwokata. Za każdą sprawą skrywa się ludzka historia, warta szczególnej uwagi i zaangażowania.
Adwokat
Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.
+48 668 003 285