Spółka komandytowa – Szanse dla biznesu

Gdy rozwija się biznes, razem z obrotami rośnie również odpowiedzialność. Każdy przedsiębiorca staje przed decyzjami, jak inwestować w biznes i ograniczyć osobistą odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenie. Warto rozważyć założenie spółki kapitałowej lub spółki komandytowej. Dowiedz się, co zyskasz zakładając spółkę.

Kilka niezapłaconych faktur, kredyt obrotowy, nieuczciwy podwykonawca czy narastający kryzys gospodarczy spowodowany epidemią. Niezależnie od przyczyn problemów, warto poszukać rozwiązań prawnych, które rozwijającym przedsiębiorcom pozwolą spać spokojniej. Z podobnymi problemami spotykają się prowadzący jednoosobową działalność, co zarządzający sztabem ludzi, rożni ich tylko skala.

Rozwiązaniem może być założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To spółka kapitałowa, która posiada osobowość prawną, własny kapitał zakładowy i ograniczenie wspólników w zakresie odpowiedzialności za długi. Spółka z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym CIT, zatem dochód wspólników spółki jest podwójnie opodatkowany. Z kolei spółka komandytowa jest spółką osobową, jednak występuje w niej podział wspólników na komplementariuszy i komandytariuszy. Co najmniej jeden wspólnik ponosi pełną odpowiedzialność w spółce komandytowej.

Więcej na blogu: