Adwokat, prawnik, radca prawny – czym się różnią?

obsluga-przedsiębiorców

Masz problem prawny? Zastanawiasz się z czyich usług powinieneś skorzystać? Mecenas, adwokat, a może radca prawny? Wszystkie te hasła w pierwszej chwili brzmią znajomo, ale właściwie niewiele wyjaśniają.

W tym artykule dowiesz się „kto jest kim”, poznasz podstawowy zakres działania adwokata i radcy prawnego, przeczytasz o zasadniczych różnicach pomiędzy wspomnianymi tytułami, zgłębisz wiedzę na temat zwrotu „mecenas” , a także ścieżki zawodowej prawników – specjalistów.

Prawnik - absolwent prawa

Prawnikiem możemy nazwać tak naprawdę każdego kto ukończył wyższe studia w Polsce lub za granicą i posiada co najmniej tytuł magistra prawa. Prawnik dla swojego tytułu nie musi posiadać konkretnego, specjalizacyjnego tytułu zawodowego jakim jest adwokat, radca prawny, komornik, sędzia, rzecznik patentowy, czy też notariusz.

Odwiedź także blog:

Mecenas - tytuł grzecznościowy

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że „mecenas”, nie jest zawodem prawniczym. Określenie „mecenas” jest jedynie terminem grzecznościowym i odnosi się do wszystkich osób, które mają uprawnienia do występowania przed sądem w imieniu innej osoby.

W praktyce oznacza to tyle, że mecenasem możemy nazwać zarówno adwokata, jak i radcę prawnego, ale również aplikantów odpowiednio adwokackiego i radcowskiego.

Aplikant – prawnik w trakcie specjalizacji

Jest to osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra prawa, która pozytywnie zdała egzamin wstępny na aplikację odpowiednio adwokacką lub radcowską. W trakcie aplikacji aplikant przygotowuje się do samodzielnego wykonywania zawodu adwokata alternatywnie radcy prawnego, może też występować przed sądem w zastępstwie adwokatów i radców prawnych.

Adwokat a radca prawny

Na początek na warsztat warto wziąć wykształcenie odpowiednio adwokata i radcy prawnego. Są to osoby, które po ukończeniu studiów prawniczych na kierunku prawo, zdały egzamin wstępny na aplikację tę aplikację odbyły, następnie z pozytywnym wynikiem złożyły egzamin zawodowy i finalnie wpisane zostały odpowiednio na listę adwokatów i radców prawnych.

Najczęstsze pomyłki w nazewnictwie przedstawicieli zawodów prawniczych zachodzą w przypadku adwokatów i radców prawnych.

Na uwagę zasługuje fakt, iż od 1 lipca 2015 r. radcowie oraz adwokaci mają identyczne kompetencje w wykonywaniu swojego zawodu. To właśnie wtedy radcowie zyskali uprawnienia do występowania w roli obrońców w sprawach karnych i karnoskarbowych i formalnie „dorównali” adwokatom. W praktyce oznacza to tyle, że od kilku lat mamy w Polsce dualizm zawodów prawniczych, a zakres uprawnień i obowiązków zasadniczo pokrywa się ze sobą, choć w dalszym ciągu adwokat i radca prawny pozostają przedstawicielami dwóch odmiennych korporacji zawodowych.

Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

Humorystycznie można byłoby powiedzieć, że aktualnie jedyną widoczną różnicą jest kolor żabotu przy todze. Odpowiednio zielony w przypadku adwokata i niebieski w przypadku radcy prawnego.

Z punktu widzenia modelowego klienta, poszukującej pomocy osoby fizycznej, różnice pozostają bez jakiegokolwiek znaczenia i sprowadzają się jedynie do kwestii formalnych. Obecnie obowiązującą i kluczową różnicą pomiędzy tymi dwoma zawodami prawnymi jest brak możliwości zatrudnienia adwokata na podstawie umowy o pracę. W praktyce oznacza to, że adwokat może współpracować z przedsiębiorstwem lub osobą fizyczną jedynie na podstawie umowy cywilnoprawnej, inaczej w przypadku radcy prawnego, który to na umowę o pracę może być zatrudniony.

Takie rozwiązanie jest wyrazem szczególnej niezależności adwokata, która to niezależność jest istotą tego zawodu i ma gwarantować oddanie się sprawie klienta, beż możliwości jakichkolwiek nacisków innych podmiotów.

Konkludując można stwierdzić, że z punktu widzenia osoby mającej problem prawny, adwokat i radca prawny nie różnią się niczym oprócz nazwy i przynależności do dwóch różnych samorządów zawodowych. Wybór pomiędzy adwokatem i radca prawnym ogranicza się zatem kwestii nazewnictwa i kliku nieistotnych z punktu widzenia klienta szczegółów.

 

 

Którego prawnika wybrać?

W tym artykule nie padnie konkretna sugestia. Wybierając kancelarię prawniczą, postawmy jednak przede wszystkim na jakość. We współczesnych czasach bardzo często wyznacznikiem dobrej jakości jest profesjonalnie przygotowana strona internetowa czy też przychylne opinie zadowolonych klientów w wizytówce Google. Warto o tym pamiętać przy wyborze swojego pełnomocnika procesowego!



Michał Marzec

autor artykułu

Asystent adwokata, sekretarz kancelarii adwokackiej.

Student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktywny członek Koła Naukowego Prawa Cywilnego USUS IURIS.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285

Udostępnij: