Mieszkanka Bydgoszczy cierpi na chorobę Alzheimera. Jak opisano w materiale TVP3 Bydgoszcz – Kobieta rzadko wychodzi z domu. Kiedy do drzwi zadzwoniła nieznajoma kobieta – wpuściła ją do środka. Po czasie seniorka zorientowała się, że w domu stoją dwa kartony z nowym sprzętem, którego – jak twierdzi – nie zamawiała.
Firma żąda od bydgoszczanki 3 tysięcy złotych. Tymczasem pani Barbara, z powodu kłopotów ze zdrowiem, nie pamięta czy podpisała jakąkolwiek umowę. Czuje się oszukana. Rodzina zawiadomiła policję. Tymczasem osoby podające się za windykatorów domagają się zapłaty za sprzęt. Prawo daje jednak możliwość odstąpienia od umowy.
Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego zaburzenia czynności psychicznych.
Oświadczenie woli może zatem zostać ważnie złożone tylko przez osobę, która znajduje się w stanie pozwalającym na świadome i niewymuszone podjęcie decyzji o dokonaniu określonej czynności prawnej oraz na niezakłócone wyrażenie tej decyzji względem innej osoby.
Zawarcie umowy pod wpływem błędu może stanowić postawę do unieważnienia kontraktu.
Dotyczy to sytuacji, w której poszkodowany powołuje się na błąd, w który wprowadziła go druga strona. Musi on być prawnie doniosły, czyli wprowadzający mylne wyobrażenie co do rezultatu umowy.
Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.
+48 668 003 285