Sprawa frankowa – od czego zacząć?

franki Bydgoszcz

Zastanawiasz się od miesięcy, czy warto złożyć pozew w sprawie frankowej? Obawiasz się pozwania banku? Czytasz blogi frankowe, artykuły prasowe i nadal nie wiesz, jak zacząć sprawę frankową. Od czego rozpocząć przygotowania do procesu frankowego? Wątpliwości wciąż nurtują dziesiątki frankowiczów.

Najtrudniejszy pierwszy krok, z każdym kolejnym jest zdecydowanie prościej. Dowiedz się jak krok po kroku przygotować się do sądowej walki z bankiem. Tak jak w innych obszarach, tu również najważniejsza jest właściwa mobilizacja. Czy wiesz, że ponad 90% wyroków w polskich sądach jest korzystnych dla frankowiczów? Już czas na pierwszy krok.

Dokumenty do sprawy frankowej

Krok 1. Skompletuj dokumentację

Kancelarie frankowe oferują klientom analizę umowy kredytowej oraz wyliczenie korzyści w wyniku procesu podczas darmowej konsultacji frankowej. Aby dokonać prawidłowej analizy Twojej sytuacji adwokat, który specjalizuje się w sprawach frankowych musi prześledzić najważniejsze dokumenty dotyczące Twojego kredytu. Zacznij zatem od przygotowania umowy kredytowej i zawieranych aneksów. Jeśli natrafisz na regulamin lub inne dokumenty załączone do umowy, to również warto je przygotować i przekazać w oryginale pracownikom kancelarii lub przesłać ich skany na adres e-mail kancelarii frankowej.

Zdarzają się sytuacje, że klienci nie mogą odszukać oryginału umowy lub regulaminu kredytu. Niestety bez analizy treści umowy, którą zawarłeś z bankiem, adwokat nie może dokładnie zbadać Twojej sytuacji i sprawdzić, czy w umowie znajdują się klauzule abuzywne. Nie wszystkie umowy tego samego banku z podobnego okresu są takie same. Jeśli brakuje Ci niezbędnych dokumentów, możesz zwrócić się do banku z wnioskiem o przesłanie ich kserokopii.

Odwiedź także blog:

Wybór kancelarii frankowej

Krok 2. Powierz sprawę profesjonaliście

Nie każdy adwokat czy radca prawny może Ci pomóc z kredytem w CHF. Sprawy frankowe należą do bardzo skomplikowanych procesów cywilnych, które wymagają od pełnomocnika nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale i doświadczenia procesowego w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Profesjonalny prawnik w sprawach frankowych jest niezbędny, aby skutecznie zawalczyć z bankiem. Przed wyborem kancelarii frankowej sprawdź dostępne opinie o prawnikach i ich doświadczenie w sprawach frankowych.

Historia spłat kredytu

Krok 3. Pozyskanie zaświadczenia z banku

Jeśli zdecydujesz się powierzyć swoją sprawę prawnikom z kancelarii frankowej, to pierwszym pismem jaki zostanie przygotowane będzie wniosek o wydanie zaświadczenia z banku. Aby przygotować konkretne wyliczenia do pozwu konieczne jest posłużenie się dokładnymi danymi co do Twojego kredytu frankowego.

W pozyskanej historii spłat kredytu znajdują się takie informacje, jak kwota wypłaconego kredytu w PLN, wysokość comiesięcznych rat kredytowych zarówno w CHF, jak i w PLN, historia oprocentowania oraz kurs CHF, po którym bank przeliczał wypłacony kapitał oraz spłacane raty. Dla wyliczenia kwoty dochodzonej od banku konieczne jest również zsumowanie wartości poniesionych przez frankowiczów kosztów okołokredytowych, to jest prowizji, opłat i składek tytułem ubezpieczeń.

Reklamacja w sprawie frankowej

Krok 4. Pisma przygotowane przez kancelarię

W kolejnym etapie biegły ekonomista, który współpracuje na stałe z kancelarią, wyliczy szczegółowo sumę wszystkich rat kredytu, wysokość nadpłat i symulację przy odfrankowieniu. Analiza pozwoli ocenić nam dokładnie jakie szanse mamy w procesie przed sądem, ile klient może zyskać w przypadku unieważnienia umowy, a jaką korzyść osiągnie w przypadku przewalutowania kredytu.

Ostatni krok przed złożeniem pozwu to wysłanie do banku reklamacji wraz z wezwaniem do zapłaty. W treści pisma wskażemy kwotę, o którą chcemy walczyć przed sądem, powołujemy się również na dostrzeżone w umowie klauzule abuzywne. Bank ma 30 dni na odpowiedź na reklamację.

Złożenie pozwu frankowego

Krok 5. Ankieta w sprawie frankowej

Przed złożeniem pozwu frankowego prosimy klientów o wypełnienie szczegółowej ankiety frankowej. Dzięki odpowiedzi na pytania, przygotowujemy treść pozwu indywidualnie do Twojej sprawy, uwzględniając okoliczności faktyczne i warunki Twojej umowy kredytowej. To również etap, kiedy kompletujemy załączniki do pozwu.

Opłata od pozwu, którą wpłacany na rachunek bankowy sądu wynosi 1.000 zł niezależnie od wartości przedmiotu sporu. W przypadku spraw frankowych pozew możemy złożyć albo do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorców, albo do sądu właściwego dla siedziby banku.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285