13 kwietnia przełomowa uchwała dla frankowiczów

Posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych zostało przełożone na 13 kwietnia 2021 roku - poinformował rzecznik prasowy SN Aleksander Stępkowski, cytowany przez Biznes 24.

Sąd Najwyższy ujawnił, że przyczyną zmiany jest hospitalizacja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.  W mediach krążyły pogłoski, że przyczyną odroczenia ma być spór wokół statusu sędziów, którzy zostali powołani na podstawie budzącej duże kontrowersje ustawy o Sądzie Najwyższym. Proces powoływania sędziów – zdaniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – nie spełniał wymogów prawa.

To będzie przełomowe orzeczenie dla wszystkich frankowiczów, ale też banków, które masowo oferowały kredyty walutowe. Dotąd sądy wydawały odmienne, czasem kontrastowe orzeczenia w podobnych kwestiach. W Warszawie zapadały wyroki dość korzystne dla frankowiczów, natomiast w Gdańsku czy Wrocławiu było już zupełnie inaczej.

Po 13 kwietnia ma to się zmienić, bo sądy będą związane tą uchwałą. Wyjaśnienie wątpliwości uprości procesy frankowe, a to z pewnością przyspieszy procedowanie. Obecnie wokandy są przeciążone sprawami o unieważnienie lub odfrankowienie umów walutowych.

Przełom w sprawach frankowych

Nadzieja dla frankowiczów

Skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego rozstrzygnie najbardziej wątpliwe zagadnienia w sprawach frankowiczów. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego dostrzegła, że w wielu istotnych kwestiach sądy wydają różne orzeczenia, kierują się różnymi teoriami i poglądami. Dla wielu sędziów rozpoznanie skomplikowanego sporu frankowicza z bankiem jest nadal nie lada wyzwaniem, bo w mniejszych sądach rozstrzygniętych spraw było do tej pory jak na lekarstwo.

Analiza umowy walutowej

Zmiana postanowień określająca kursy walut

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć sześć konkretnych zagadnień związanych z rozstrzyganiem spraw frankowych.

Po pierwsze Sąd Najwyższy odpowie na pytanie, czy sądy mogą samodzielnie zmienić te postanowienia umowy dotyczące określenia kursu waluty, które uznane zostały w umowie za niedozwolone. Prawników intrygowało również, czy w razie braku możliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie. Podobnie Sąd sprawdzi czy mogą wiązać pozostałe postanowienia u mowy kredytu denominowanego.

Teoria salda czy dwóch kondykcji

Wreszcie Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy sądy powinny stosować teorię salda czy teorię dwóch kondykcji przy wyliczeniu należnych kwot frankowiczom. O teorii dwóch kondykcji mówimy wtedy, gdy powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron. Z kolei z teorią salda mamy do czynienia, gdy powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość.

Przedawnienie i wynagrodzenie dla banku

Szalenie problematyczną kwestią przy procesach frankowych było rozstrzygnięcie kwestii przedawnienia. Sąd Najwyższy zajmie się kwestią terminu przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu. Inną sporną kwestią, o którą pytało wielu frankowiczów przed złożeniem pozwu były zapowiedzi banków, że będą dochodzić od klientów zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z środków pieniężnych w czasie spłaty kredytu. Ta kwestia również ma zostać rozstrzygnięta ostatecznie przez Sąd Najwyższy.

Kolejne ważne orzeczenie dla frankowiczów

Sąd Najwyższy ogłosi dwa orzeczenia w sprawach frankowych. 15 kwietnia 2021 roku, dwa dni po głośnej uchwale pełnej Izby Cywilnej Sąd Najwyższy, ale tym razem w składzie siedmiu sędziów. Sędziowie odpowiedzą na pytania Rzecznika Finansowego  o wezwania banku do zapłaty za korzystanie z pierwotnie wypłaconego kapitału.

29 kwietnia 2021 roku na temat wynagrodzenia banku za korzystanie z kapitału wypowie się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym razem odpowie na pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawie C-19/20. 

Darmowe konsultacje umów frankowych
Frankowicze nie mogą czekać na pomoc państwa, nie mogą też liczyć na ugody z bankami. Specjaliści podkreślają, że jedynym właściwym rozwiązaniem jest złożenie pozwu do Sądu.
📍 W Kancelarii w Bydgoszczy oferujemy darmowe konsultacje frankowe:
1️⃣ przeanalizujemy umowę frankową;
2️⃣ dokonamy wstępnych wyliczeń korzyści;
3️⃣ przedstawimy koszty procesu frankowego.
Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285