Koniec LIBOR – zmiany dla frankowiczów

Frankowicze Bydgoszcz

W gąszczu mnożących się wątpliwości frankowicze coraz częściej zadają pytania o zapowiadany koniec wskaźnika LIBOR. Co zmiana oznacza dla tysięcy frankowiczów? Jaka będzie przyszłość londyńskiego wskaźnika LIBOR, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? LIBOR tylko do końca roku – informowały banki – a co dalej, nie wiadomo. Rozwiewamy zatem wszelkie wątpliwości dotyczące likwidacji LIBOR.

Ostatnie miesiące były dla posiadaczy kredytów frankowych bardzo intensywne. Minęły one pod znakiem kilkukrotnie przekładanej uchwały Sądu Najwyższego, licznych orzeczeń TSUE, a także programu ugód w PKO BP. Banki przeszły do ofensywy i promują nieprzyjętą przez orzecznictwo koncepcję wynagrodzenia za korzystanie przez kredytobiorców z kapitału. Splot tych wydarzeń wprowadził frankowiczów w niemały chaos informacyjny.

Wiadomości dla frankowiczów

Koniec LIBOR - dlaczego?

Przyczyny zaprzestania publikacji wskaźnika LIBOR

Wokół wskaźnika LIBOR na przestrzeni ostatnich lat powstały liczne kontrowersje, których naturalną konsekwencją był spadek wiarygodności tego wskaźnika. Utrata popularności, czy szerzej, nawet zaufania,  wynikała przede wszystkim z manipulacji międzynarodowych banków, dążących do uzyskania coraz to wyższych dochodów. Z doniesień medialnych wynikało nawet, że w próbę manipulowania wysokością wskaźnika LIBOR zaangażowany był również brytyjski bank centralny. Szereg niepopularnych doniesień znacząco wpłynął na obniżenie zaufania uczestników rynku finansowego do tego wskaźnika. Wątpliwości co do tego, czy LIBOR CHF rzeczywiście odzwierciedla dane rynkowe, nieuchronnie prowadziły do jego likwidacji.

Ważne dla frankowiczów

BREXIT, czyli przysłowiowy gwóźdź do trumny

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przypieczętowało konieczność zrezygnowania z publikacji wskaźnika LIBOR. W tym miejscu należy bowiem zauważyć, że LIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym w Londynie właśnie.

Zaprzestanie publikacji stawki referencyjnej LIBOR będzie miało największe znaczenie dla frankowiczów, których kredyty są rozliczane w oparciu o ten właśnie wskaźnik. Oczywistym było, że w miejsce LIBOR będzie musiał zostać wprowadzony nowy miernik, który pozwoli na dalsze rozliczanie i wykonywanie umów. Tu pojawiło się kolejne pytanie, kto powinien zdecydować o tym, jaki wskaźnik będzie właściwy. 

SARON zamiast LIBOR

Co zmieni się dla frankowiczów?

Z pomocą przychodzą instytucje Unii Europejskiej, szczególnie Komisja Europejska, która obecnie pracuje nad rozporządzeniem zastępującym LIBOR 3M wskaźnikiem SARON 3M. Dzięki temu rozwiązaniu kredytobiorcy frankowi mogą mieć nadzieję, że tym razem uda się systemowo rozwiązać tę kwestię, bez potrzeby toczenia indywidualnych sporów z bankami i rozstrzygania o właściwości wskaźnika referencyjnego adekwatnego dla konkretnej umowy.

 

Komisja Europejska zadecydowała, że wskaźnik SARON zastąpi LIBOR od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów w CHF zmieni się automatycznie, bez konieczności zawierania dodatkowych aneksów do umów kredytów w CHF.

Zmiany w kredytach CHF

SARON dla wszystkich umów kredytów frankowych?

Wskaźnik SARON znajdzie zastosowanie w zdecydowanej większości umów kredytowych indeksowanych czy denominowanych walutą CHF, jednakże nie we wszystkich. Wynika to z tego, że część banków wprowadziło do swoich wzorców umownych klauzule awaryjne. Postanowienia te opisują sposób postępowania w sytuacji, gdyby zaprzestano publikowania wskaźnika LIBOR, co będzie miało miejsce w opisywanej, niedalekiej przyszłości.

W praktyce takie rozwiązanie niewiele zmienia dla frankowiczów, znalazło ono w tej grupie zarówno swoich zwolenników, jak i oponentów. Bez wątpienia jednak, zmiana wskaźnika stanowi dużą zmianę wprowadzaną systemowo, która może pociągnąć za sobą kolejne niejasności i kontrowersyjne rozstrzygnięcia dotyczące kredytobiorców frankowych. 

Michał Marzec Kancelaria Adwokacka

Michał Marzec

autor artykułu

Asystent adwokata, sekretarz kancelarii adwokackiej.

Student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktywny członek Koła Naukowego Prawa Cywilnego USUS IURIS.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Czy masz jakieś pytania? Nurtują Cię wątpliwości? Czy chcesz zapytać o możliwe rozwiązania w Twojej sprawie?

Adwokat Rafał Przybyszewski posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych. Na co dzień doradza klientom w skomplikowanych zagadnieniach cywilnych, spadkowych, rodzinnych i karnych. Pomaga też przedsiębiorcom rozwiązywać ich bieżące problemy.

Rafał Przybyszewski

Adwokat

+48 668 003 285

Udostępnij: